Sıkça Sorulan Sorular

Ayakkabıcılar.com'a Üye Olmak Ücretli Mi?

Ayakkabicilar.com'a üye olmak için herhangi bir üyelik ücreti ödenmez. Üyelerimiz ilan verme, ihaleye girmek gibi birçok hizmetten ücretsiz yararlanabilirler

Kullanıcı bilgilerimi unuttum

Kullanıcı adı ve şifrenizi unuttuysanız, üye girişi bölümünde bulunan ‘şifremi unuttum’ linkine tıklayıp, gelen sayfadaki kutuya üye olurken belirttiğiniz e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır. Kullanıcı ad ve şifreniz hemen e-postanıza gönderilecektir.

Kullanıcı ad ve şifreniz doğru olmasına rağmen üyeliğinize girişte sorun yaşıyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir:
+ Kullanıcı adı ve şifrenizi girerken BÜYÜK-küçük harf farkına dikkat etmelisiniz. Caps lock tuşu açık kalmış ve yazdığınız şifredeki harfler büyük harf olarak girilmiş olabilir. Bu sorunu yaşamamak için şifrelerinizi daima küçük harflerle girmelisiniz.
+ Kullanıcı ad ve şifrenizi eksiksiz ve doğru olarak yazdığınızı kontrol etmelisiniz.
+ Bazı web browser (tarayıcı-pencere) programları bazı görüntüleme işlemlerini (Türkçe karakterli metinleri algılama gibi) tam olarak yerine getiremeyebilirler. İnternete girdiğiniz pencerenizin üst bölümündeki ‘görünüm-view’ sekmesine girerek karakter kodlamalarınızı kontrol etmenizde fayda vardır. Bu bölümde Türkçe Windows ya da Türkçe ISO seçeneklerinden birini işaretlemeniz sorunu düzeltebilir.

Giriş probleminiz hala devam ediyorsa yardım için bize ulaşın.

Üyeliğim neden durduruldu?

Üyelik durdurma, ayakkabicilar.com’un Üyelik Sözleşmesi ve Kullanım Koşulları Sözleşmesi gereği, tüm kullanıcıların güvenliğini gözönünde bulundurarak ayakkabicilar.com üyeliğini, geçici veya kalıcı olarak kullanıma kapatmasıdır

Hangi durumlarda üyelik durdurulur?

+ Üyelik Sözleşmesi'nde yer alan kurallara uyulmaması
+ Gerçek olmayan bir ürünü gerçekmiş gibi göstererek diğer kullanıcıları yanıltma
+ Üyelik profilinde yeralan bilgilerin gerçek veya tüzel bir kişiye ait olmadığının tespit edilmesi
+ Diğer üyelere karşı taciz, küfür ve şiddet gibi olumsuz davranışların sergilenmesi
+ Üyeliğin savcılık, mahkeme, emniyet vb. resmi kurumlarca gönderilmiş bir yazının konusu olması

İlanın açıklama bölümü veya fotoğraflarında, ilan verme kurallarına aykırı olarak telefon numarası eklenmesi nedeniyle, daha önce 2 kere onaylanmamış bir ilanın, gerekli düzenleme yapılmadan yeniden onaya gönderilmesi.

Üyeliğimin durdurulduğunu nasıl öğrenirim?

Üyeliği durdurulan üyeler ayakkabicilar.com'a giriş yapmak istediklerinde "Üyeliğiniz Durdurulmuştur" uyarısı ve üyeliğin neden durdurulduğunu belirten açıklamayla karşılaşırlar. Aynı zamanda bu kullanıcıların kayıtlı e-posta adreslerine de üyelik durdurma ile ilgili bilgilendirme e-postası gönderilir.

Durdurulan üyeliğin devam etmesi için ne yapılmalı?

+ ayakkabicilar.com üyelikleri kalıcı olarak durdurulmuş (üyeliği iptal edilmiş) kullanıcıların üyelikleri hiçbir koşulda yeniden aktiflenmez.
+ ayakkabicilar.com üyeliği başka bir üyeye olumsuz davranışları nedeniyle ilk kez durdurulan kullanıcıların üyeliği 48 saat sonra yeniden aktiflenir. Kullanıcının üyelik durdurmaya neden olan davranışlarını tekrar etmesi durumunda üyelik yeniden aktiflenmemek üzere iptal edilir.
+ Üyeliği durdurulan ve kendisinden belge istenen kullanıcılar istenen belgeler sadece ayakkabicilar.com’a ait 0 216 601 11 11 nolu faksa gönderilmelidir. Belgelerin ayakkabicilar.com’a ulaşmasından sonra gerekli incelemeler yapılarak uygun bulunması halinde üyelik yeniden aktiflenir ve kullanıcıya üyeliğin aktiflendiği bilgisi verilir.
+ Üyelik resmi bir kurumdan gelen yazı sebebi ile durdurulmuşsa, resmi yazıyı gönderen kurumdan üyeliğin “yasal olarak uygun” olduğuna dair bir yazı alınarak ayakkabicilar.com’a iletilmesi durumunda üyelik yeniden aktiflenebilir.

Alışveriş kaynaklı sorunlarda üyelik durdurulabilir mi?

Üyelik alışveriş işleminden kaynaklanan olumsuz bir durumdan dolayı durdurulmuşsa, üyenin öncelikle sorun yaşadığı üye ile olumsuz durumu çözüme ulaştırması gerekmektedir. Alıcı veya satıcı çözüme ulaşmayan olumsuz durum sonucunda uyarı alır, sorunun tekrarlanması halinde ise kalıcı olarak üyelikleri durdurulabilir.

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?

ayakkabicilar.com olarak tüm kullanıcılarımızı ailemizin bir parçası gibi görüyoruz. Siz istemediğiniz sürece size herhangi bir tanıtım, kampanya mesajı göndermiyor, bilgilerinizi sizin isteğiniz ve onayınız dışında kimseyle paylaşmıyoruz. Bu nedenle üyeliğinizi aktif olarak kullanmasanız dahi iptal etmenize gerek yoktur.

Üyeliğiniz ile ilgili yaşadığınız bir sorun veya sormak istedikleriniz varsa değerli görüşlerinizi bize Destek Merkezi üzerinden iletebilirsiniz. Yine de üyeliğinizi iptal etmek isterseniz, Üyelik İptali sayfasından bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz

 Ayakkabicilar.com’da satılan ürünlerin garantisi var mı?

Ayakkabicilar.com’da satın alınan her bir ürün satıcı firmaların garantisi kapsamında ve sorumluluğundadır. Garanti belgesinde yer alan irtibat numarasından firmayla irtibata geçerek garanti durumunu sorgulatabilirsiniz.

Mağaza siparişimi onaylamadı, para iadesi alabilir miyim?

Mağaza siparişi onaylamadığı zamanlarda para iadesi yapılmaktadır.

Para iadesi ne zaman yapılır?

İade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama bir haftalık süreç içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

 Ayakkabicilar.com'da üyelik kayıt işlemlerinin onaylanması ne kadar sürer?

Üyelik kayıt işlemleri genellikle 24 saat içinde tamamlanmaktadır. Ayakkabicilar.com'a üyelik başvurusunda bulunmak isteyen firmalar, öncelikle ayrıntılı bir firma doğruluk testinden geçer. Firma bilgilerinin doğruluğu teyit edilen firmaların üyelik kayıt işlemleri onaylanır.

 Ayakkabicilar.com'da toptan ayakkabı fiyatlarını nasıl görebilirim?

Toptan ayakkabı fiyatlarını görebilmek için online toptan alım ve satış platformu olan ayakkabicilar.com'a üye olmak gerekir.

Ayakkabicilar.com'a nasıl üye olabilirim?

Üye olmak için Anasayfa nın sağ üst tarafında bulunan "Kayıt Ol" butonunu kullanabilirsiniz. Açılan yeni sayfada tüm gerekli olan alanları doldurmanız gereklidir. Üyelik ve Sözleşme şartlarını kabul edip güvenlik kodunu da yazdıktan sonra Kayııt Ol butonuna tıklayınız. Üye kaydınız ile birlikte firma kaydınız tamamlanmış olacaktır. ayakkabicilar.com 'a sadece firmaların kaydı alınmaktadır. Kullanıcı kayıt talebiniz ardından mail doğrulamaları ile ve moderatör onayların tamamlanması ile firma yönetim ekranınıza ulaşarak firma detay bilgilerinizi kaydedebilir, düzenleyebilirsiniz.

 Siparişim ne kadar sürede teslim edilir?

Ürün detay sayfasında ve size gönderilen sipariş e-postalarında mağazanın ürünü en geç hangi tarihte kargoya vereceği belirtilir. ayakkabicilar.com’da ödeme alındıktan sonra, mağaza belirttiği süre içinde siparişi kargoya verir ve sisteme kargo bilgilerini girer. Kargo bilgileri, e-posta adresinize gönderilir. Ayrıca Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından da siparişin durumunu takip edebilirsiniz.

 Kullanıcı sözleşmesini fesh etme hakkım var mı?

Taraflardan herhangi biri, tek taraflı olarak işbu sözleşme ve eklerini her zaman feshedilebilir. Böyle bir fesih halinde taraflar fesih tarihine kadar doğmuş olan hak ve borçları karşılıklı olarak ifa edeceklerdir.

Ayakkabicilar.com, işbu sözleşme ve eklerini ihlal etmeniz durumunda sözleşmeyi ve üyeliğinizi derhal tek taraflı olarak feshedebilecektir. Bu durumda, Ayakkabicilar.com'un uğradığı/uğrayabileceği tüm zarar ve ziyandan sorumlu olduğunuzu kabul etmektesiniz.

 Neden Mağaza Açmalıyım?

Ayakkabicilar.com ayakkabı sektöründe yer alan işletmelerin herhangi bir ücret olmaksızın, internet ortamında yer almalarını ve potansiyel müşteriler ile karşılaşmasını sağlamada önemli rol üstlenerek ticari hacim artışlarında katkıda bulunmaktadır.

Ayakkabicilar.com olarak doğru müşteriyi bulmanın sıkıntılarını gayet iyi biliyor ve bu tecrübemizi sizler ile paylaşarak platform üzerinden satışlarınızı artırmanızı hedefliyoruz. ayakkabicilar.com ile yüksek komisyonlardan kurtulabilir, daha çok satış yaparak işletmenizi büyütme hedeflerinizde başarıya ulaşabilirsiniz. İşte bu sebeplerden dolayı ayakkabicilar.com 'da ücretsiz olarak mağazanızı açmalısınız.

 Firma ve Mağaza arasında fark var mı?

Üye işlemlerinizi "Kayıt Ol" linkini kullanarak tamamladıktan sonra üyeliğinizi başlatabilir bu sayede firma ekleyerek işletmenizi tanıtabilirsiniz. ayakkabicilar.com sadece firmaları üye olarak onaylamakta ve bu yapıyı sizler adına korumaktadır. Firmanız yönetici tarafından onaylandıktan sonra kullanım sağlanabilecektir.

Satış yapmak isteyen firmaların ek olarak mağaza açmaları gereklidir. üyeliğinizin tamamlanması ile "Mağaza Aç" linkini tıklayarak Mağaza açma şartlarını "Mağaza Başvuru Süreci" üzerinde sağlayarak ve gerekli belgeleri yükleyerek ücretsiz şekilde internet üzerinde müşterilerinize ulaşabilmenizi ve ürünlerinizi sergileyebileceğiniz mağazanızı açabilirsiniz.

 Ayakkabicilar.com’da diğer internet sitelerine bağlantı verilebilir mi?

Ayakkabicilar.com tarafından sunulan İçerik’te diğer internet sitelerine bağlantı verilebilir.. Ayakkabicilar.com, söz konusu bağlantılar aracılığıyla ulaşılan diğer sitelerde yer alan içerikler ile ilgili herhangi bir bağlantısı olmadığı gibi bu içeriklere yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Bu amaçla ziyaret edilen internet sitelerinin gizlilik ve diğer kullanım şartlarının gözden geçirilmesi önerilmektedir.

 Firmam neden onaylanmadı?

Gerekli belgeleri sisteme yüklenmiş olması beklenmekte ve uygun koşulu sağlaması durumunda firmanız onaylanacaktır.

Ayakkabicilar.com bu ve benzeri konularda her hakkını saklı tutmaktadır.

 Mağazam neden onaylanmadı?

Mağaza açma koşullarını yerine getiren, gerekli belgeleri sisteme yükleyen ve uygun koşulu sağlamanız durumunda firmanız onaylanacaktır.

Ayakkabicilar.com bu ve benzeri konularda her hakkını saklı tutmaktadır.

 Ürün mağaza tarafından kargoya verilmedi, ne yapabilirim?

Siparişiniz, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse "Mağazalar" sayfasından Mesaj Gönder butonuna basıp mağazayla irtibata geçebilirsiniz.

 Adres bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Adres bilgilerinizi, sağ üstteki profil menünüze giriniz ve açılan sayfanızda adres bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Sipariş verdiğiniz ürünün teslimat adresinde değişiklik yapmak istiyorsanız Profil sayfanızdan Siparişlerim sayfasını açın. Değiştirmek istediğiniz siparişin üst tarafında bulunan adres alanını tıklayıp bilgileri düzenleyebilirsiniz. Mağaza siparişinizi onaylayana kadar adresinizde değişiklik yapabilirsiniz.